Toprak Tv

2021-2023 DÖNER SERMAYE BÜTÇESİ HAZIRLIK TOPLANTISI BAŞLADI

2021-2023 DÖNER SERMAYE BÜTÇESİ HAZIRLIK TOPLANTISI BAŞLADI
Kızılay Web Banner 728X090
867 views
24 Kasım 2020 - 23:17
Kızılay Web Banner 728X090

Programın başında konuşan Sayın Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, 1839’dan bugüne ülkemizin her anlamda var oluşuna tanıklık ederek birçok alanda kendini geliştiren Orman Genel Müdürlüğü’nün bugünden sonra da dünya çapında gücüne güç katmaya devam edeceğini belirterek “Şeffaflık, hesap verebilirlik, güvenirlilik, verimlilik, katılımcılık ve sürdürülebilirlik Genel Müdürlüğümüzün ana temel ilkelerini oluşturmaktadır.

Hepimizin yakından şahit olduğu gibi tabiatın insan hayatı üzerinde nasıl derin etkileri varsa biz insanların faaliyetlerinin de tabiat üzerinde etkileri vardır. Bu bağlamda ormancılar olarak tabiatı taklit ederken yaptığımız dokunuşlar karşılığı maddi olarak ölçülemeyecek derecede güzel niteliklere ulaşmaktadır” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü misyonunun orman ve orman kaynaklarını korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde sürdürülebilir ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde yönetmek; vizyonunun ise sürdürülebilir orman yönetimi uygulamalarında öncü kurum olmak olduğunu hatırlatan Sayın Karacabey “ Değerli Meslektaşlarım; Yeşille dostluğumuzu pekiştirmek ve 181 yıldır tüm heybeti ile ayakta duran kurumumuzun daha da iyi anlaşılmasını sağlamak, kurumsal kimliğimizi güçlendirmek ve vizyonumuzu daha büyük hedefler ışığında belirlemek gayesiyle; 11 Kasım Mili Ağaçlandırma Günü etkinliği kapsamında “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” programını, gerçekleştirdik.

Geçen yıl Çorum’da ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ dünya rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabına girildiği gibi bu yıl da benzer bir rekora imza atarak “Bitki figürleri ile oluşturulan Türkiye haritası Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi Bu sebeple emek veren tüm teşkilatıma teşekkür ediyorum.

2020 yılının Genel Müdürlüğümüzün kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik önemli adımların atıldığı yıllardan biri olduğunu ve uzun zamandır devam eden insan kaynağı açığına karşılık 5.000 personel alımı ile Genel Müdürlüğümüzün adeta nefes aldığını belirten Sayın Karacabey “Tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın destekleri ile 2020 yılında kurumumuz gerçekten büyük kazanımlar elde etmiştir. 17 Adet orman işletme müdürlüğü ve 715 adet orman işletme şefliği kuruluşu ile iş gücü yoğunluğunun daha dengeli hale getirildiğini ve daha entansif çalışmalar yapılmak kaydıyla ormanların sürdürülebilir yönetimine yönelik önemli katkılar sağlamaya başlamıştır. Yine yeni kurulan taşradaki birimlerimizin hizmet vasıtası ve iş makinesi alımının tamamlanması ile alana dayalı çalışmalar yapan uygulama birimlerimizin önemli bir ihtiyacı daha karşılandı.

İthalatın azaltılması, ülkemiz odun hammadde ihtiyacının yerli ve milli kaynaklardan karşılanması hedefi ile Odun üretimi 2018 yılına göre %16 artırılarak 26.305 bin m3 olarak gerçekleştirilmiş böylece tüm orman ürünleri(kağıt dahil) sektöründe ilk defa 265 milyon dolar cari fazla verilmiştir.

2020 yılı programlarını gerçekleştiren, kurumumuzun her kademesindeki mühendisinden işçisine kadar tüm cefakar ve fedakar mesai arkadaşlarımıza ve geçmişten bu güne emeği geçen tüm çalışanlarımıza, sizlerin de huzurunda bir kez daha teşekkür ediyor, onları yürekten kutluyorum. Ayrıca bu çalışmaları yaparken onları da anmaktan gurur duyduğum 118 yangın şehidimiz ve yaşadıkları talihsiz kazalar sonucu hayatını kaybeden personellerimiz ile ormanın emekçilerine de Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Mekânları cennet olsun.” dedi.

Son olarak 2020 yılı genel olarak değerlendirildiğinde orman planlaması, orman zararlılarıyla mücadele, odun ve odun dışı orman ürünleri üretimi, ağaçlandırma, fidan ve tohum üretimi, toprak muhafaza, kadastro, orman bakım ve gençleştirme çalışmaları, satış gelirleri, orman yolları ve orman köylülerinin desteklenmesi gibi tüm ormancılık faaliyetlerinde hem fiziki hem de nakdi programa uygun gerçekleşmelerin olduğunu belirten Genel Müdürümüz Sayın Karacabey “ Orman Genel Müdürlüğü olarak belirleyeceğiniz ufuk bizler için yol gösterici en önemli hedef olacaktır. Bizler dün olduğu gibi yarın da ülkemiz ormancılığını daha da geliştirerek gelecek kuşaklara Daha Yeşil Bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bu görevi sizlerin önderliğinde tüm çalışanlarımızla birlikte hakkıyla yerine getirme kararlığımızı bir kez daha belirtmek istiyor ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

2020 yılı uygulama sonuçlarının değerlendirileceği ve genel anlamda ormancılığımızın daha da ileriye götürülmesi yönünde neler yapılabileceğinin tartışılacağı toplantı; merkez ve taşra birim yöneticileri ile birlikte dört gün boyunca video konferans yöntemiyle değerlendirmeler yapılmak suretiyle devam edecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Toprak TV
Toprak TV

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.